Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na ilość bezrobotnych.

Ostatnie miesiące to coraz bardziej optymistyczna sytuacja na rynkach pracy – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia uzyskał najmniejszy od prawie trzydziestu lat poziom. Pod koniec 2016 roku wyniosło niewiele ponad 8 procent, a spadki były widoczne w 14 ze wszystkich województw. Tego typu sytuacja oznacza dla pracodawców, że mogą mieć oni coraz więcej problemów ze znalezieniem odpowiednich specjalistów.

Na pewno taka sytuacja ma miejsce w branżach związanych z nowymi technologiami, w nich już od kilku lat pracownicy są przyzwyczajeni do tego, że to oni dyktują warunki. Jednak taka sytuacja pojawia się ostatnio w coraz większej ilości branż, między innymi w obszarach, w których jeszcze całkiem niedawno warunki dyktowały firmy.

Sytuacja tego typu będzie bardzo korzystna nie tylko dla osób szukających zatrudnienia, ale także dla gospodarki, którą pomoże napędzić wzrost pensji. Dodatkowo duże znaczenie zaczynają mieć pozapłacowe dodatki, jakimi pracownicy są kuszeni. Zaliczają się do nich na przykład karty sportowe, opiekę medyczną czy też ubezpieczeniowe pakiety dla całej rodziny.

Co ważne, w naszym kraju trendy są zupełnie inne, niż w reszcie świata, gdzie jest obserwowany systematyczny wzrost poziomu bezrobocia. Jak pokazują światowe dane już w tym roku ogólna liczba ludzi bez stałej pracy może sięgnąć poziomu powyżej dwustu milionów. Główną przyczyną takich problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Pomimo tez licznych osób, rozwój technologiczny i zwiększająca się automatyzacja nie mają wielkiego wpływu na wysokość bezrobocia. Hasła tego typu usłyszeć już można od XIX wieku, a nadal mimo pojawienia się ogromnych ilości najróżniejszych maszyn pracownicy cały czas są potrzebni. Faktem jest natomiast to, że nowoczesne technologie powodują wymieranie niektórych zawodów i tworzenie się zupełnie nowych.

Liczba nowych zawodów w ostatnim czasie bardzo dynamicznie rośnie, albo bezpośrednio korzystają one z technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Dlatego też coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zajęcie muszą inwestować w swój rozwój i nie bać się zmian.