Kiedy przychodzi czas na przekwalifikowanie się.

Na pracowaniu wielu ludzi spędza dużą część swojego życia, niekiedy jest to nawet kilkanaście w ciągu dnia. Z takich też powodów to, jak się tam czujemy w dużym stopniu się odbija na reszcie spraw, wykorzystaniu wolnego czasu czy relacjach z przyjaciółmi i rodziną. Ciągły stres i napięcie wpływają bardzo negatywnie także na stan zdrowia danej osoby.
Jeżeli trudno już zapanować nad wszystkim, to może nadszedł już czas żeby zastanowić się nad zmianami, czasem trzeba wręcz podjąć takie ryzyko. W pierwszej kolejności należy mieć pewność, czy źródłem problemów jest szef, u jakiego się pracuje, czy to co się w pracy robi. W pierwszej sytuacji można powiedzieć o toksycznym pracodawcy, i to u niego właśnie nie będą odpowiadać warunki na jakich się jest zatrudnionym, wykonywane obowiązki czy wysokość pensji.
Jeżeli natomiast ktoś bez względu na warunki, w jakich przychodzi mu pracować nie potrafi się cieszyć z tego, czym się zajmuje, to wówczas będzie się miało do czynienia z toksycznym zawodem. W takim przypadku przestaje się dostrzegać jakiekolwiek pozytywy, zaczyna brakować motywacji do rozwoju i sterowania swoją karierą zawodową.
W pierwszym przypadku bardzo często powinna wystarczyć zmiana pracodawcy, aby sytuacja się unormowała. Drugi przypadek wiąże się najczęściej z przekwalifikowaniem, które wcale nie oznacza, że trzeba będzie wszystko zacząć od nowa, a dotychczasowe umiejętności stają się zbędne. Bardzo często właśnie wcześniej zdobyte doświadczenia bywają bardzo pomocne w nowym zawodzie.
Obawę sporej liczby osób zapewne będzie budził czas, jaki będzie potrzebny do kompleksowego zmienienia swojego zawodu. Tu dokładne reguły nie są określone, sporo zależy bowiem od tego, jakie się ma plany na przyszłość. Przy zawodach bardziej specjalistycznych może być nawet potrzebne kilka lat do uzyskania biegłości, lecz w dużej części przypadków wystarczy parę miesięcy.
Ważnym aspektem będzie także to, kto może służyć pomocą podczas ustalania swojej przyszłości zawodowej, czy samemu to zrobić, czy skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Zastanowić się można nad rozmową z zawodowym doradcą, dość często również w urzędach pracy można uzyskać możliwość skorzystania z pomocy.