Jakich pracowników najbardziej brakuje na pracowniczym rynku.

<!–more–>W ostatnich latach firmy mają coraz więcej problemów z wyszukaniem wykwalifikowanych pracowników, obecnie jest to około 45 procent firm z różnych branż. Jak się okazuje, sytuacja o takim charakterze ma miejsce na całym świecie, a Polska jest sporo powyżej średnich wyników w ogólnym zestawieniu. Będzie to skutkiem paru różnych przyczyn i z pewnością z takich okoliczności są zadowoleni pracownicy.
Prezentowane problemy z zatrudnieniem mają obecnie przedsiębiorstwa z różnych branż, sytuacja dotyczy zarówno doświadczonych pracowników fizycznych i kierowców, jak również specjalistów i inżynierów. Aktualnie można już tak naprawdę powiedzieć o światowym kryzysie, ponieważ zakres tego zjawiska zaczął osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew różnym opiniom, które stawiają wśród najbardziej poszukiwanych zawodów specjalistów IT, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Wprawdzie znalezienie porządnej osoby do działu IT w dalszym ciągu nie jest łatwe, to jednak wśród badanych zawodów plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najciężej już od paru lat jest zatrudnić sprawdzonych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jednak jest ogromnie szeroka i obejmuje dużo zawodów. W pierwszej kolejności szukani są elektrycy, monterzy i mechanicy, dużym zainteresowaniem cieszą się także spawacze, stolarze i osoby umiejące jeździć wózkami widłowymi. W każdej z tych branż coraz ciężej jest ze znalezieniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy.
Następną naprawdę mocno poszukiwaną i niełatwą do znalezienia grupą zawodów są kierowcy z doświadczeniem, przede wszystkim ciężarówek i autobusów, a później inżynierowie i operatorzy maszyn. Kolejne miejsca przypadły w udziale branży gastronomicznej i usługowej – najróżniejsze hotele oraz restauracje także nie mają łatwo jeśli mają w planach zatrudnić profesjonalne osoby na rozmaite stanowiska.
Obecnie coraz częściej można zauważyć w dużej ilości branż bardzo dużą rywalizację o dobrego pracownika. Firmy jakie chcą pozyskać nowych muszą zaproponować naprawdę atrakcyjne warunki, więc obecni pracodawcy również są zmuszeni do podjęcia odpowiednich działań, jakimi przede wszystkim są podwyżki pensji.