Jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na pracowniczym rynku.

<!–more–>W ostatnich latach pracodawcy mają coraz więcej problemów ze znalezieniem pewnych ludzi do pracy, na dzień dzisiejszy ma taki problem prawie pięćdziesiąt procent firm z różnych branż. Jak się okazuje, taka tendencja będzie miała miejsce na całym świecie, a nasz kraj jest sporo powyżej średnich wyników w ogólnej statystyce. Jest to efektem kilku powodów i z całą pewnością z takich okoliczności są mocno zadowoleni pracownicy.
Prezentowane problemy z zatrudnieniem mają firmy z różnych branż, sytuacja dotyczy zarówno wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, ale także inżynierów i specjalistów. Obecnie można już wręcz powiedzieć o kryzysie na całym świecie, ponieważ skala tego zjawiska zaczęła osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew powtarzanym opiniom, stawiającym pośród poszukiwanych profesji specjalistów od informatyki, to statystyki pokazują co innego. Co prawda znalezienie porządnej osoby do działu IT w dalszym ciągu nie jest proste, to jednak w całościowym zestawieniu plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najciężej już od paru lat jest zatrudnić doświadczonych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jednak jest niezwykle duża i obejmuje wiele zawodów. W pierwszej kolejności poszukiwani są elektrycy, monterzy i mechanicy, dużą popularnością cieszą się także stolarze, spawacze i osoby umiejące jeździć wózkami widłowymi. We wszystkich tych branżach bardzo ciężko jest z wyszukaniem zaangażowanej, kompetentnej osoby do pracy w swojej firmie.
Kolejną dość mocno poszukiwaną i niełatwą do znalezienia grupą zawodów są kierowcy z doświadczeniem, przede wszystkim autobusów i ciężarówek, a później inżynierowie i operatorzy maszyn. Kolejne miejsca przypadły w udziale branży usługowej i gastronomicznej – różnego rodzaju hotele i restauracje również nie będą miały prosto jeśli planują znaleźć profesjonalne osoby na rozmaite stanowiska.
Obecnie niejednokrotnie zauważyć można w wielu branżach rosnącą rywalizację o pracownika. Przedsiębiorstwa jakie chcą pozyskać nowych proponują naprawdę atrakcyjne warunki, więc obecni pracodawcy także są zmuszeni do podjęcia odpowiednich działań, którymi w pierwszej kolejności są zwiększone wynagrodzenia.